fbpx

Profil Kandydata na Kierowcę. Jak długo ważny jest numer PKK?

Chcesz rozpocząć kurs uprawniający do kierowania autem? A może rozważasz kontynuację nauki po kilku latach i chcesz zapisać się na egzamin? Niezależnie od sytuacji potrzebny Ci będzie Profil Kandydata na Kierowcę. Sprawdź, jak go uzyskać, ile czasu jest ważny numer PKK i co zrobić dalej, jeśli masz za sobą przerwane staranie o prawo jazdy. Dowiedz się również jak długo, zgodnie z nowymi przepisami, swoją ważność zachowują testy na kategorię B.

Czym jest profil kandydata na kierowcę, czyli PKK?

Zgodnie ze znowelizowanymi w 2014 roku prawem, każdy kandydat, chcący zdobyć uprawnienia do prowadzenia pojazdów mechanicznych, musi uzyskać indywidualny profil kandydata na kierowcę. PKK, jak w skrócie określa się ten elektroniczny dokument z numerem identyfikacyjnym, generowany jest przez organ wydający uprawnienia, a więc np. przez starostwo powiatowe. Ważny numer PKK muszą posiadać zarówno nowi kandydaci na kierowców, jak i ci, którzy mają za sobą przerwaną procedurę – np. nie zdali części praktycznej lub nie podeszli do testów i chcą zapisać się na ponowny egzamin na prawo jazdy po kilku latach.

Ile czeka się na profil kierowcy i jak długo jest on ważny?

W wielu przypadkach numer PKK otrzymuje się od ręki, a maksymalny czas oczekiwania na dokument nie powinien przekroczyć 2 dni roboczych. Co istotne, przy jego wyrabianiu nie uiszcza się żadnych opłat – te pobierane są dopiero przy odbiorze prawa jazdy. Ile jest ważny profil kierowcy? Tutaj kolejna dobra wiadomość – PKK ma ważność bezterminową. Nie ma więc znaczenia, jaki odstęp upłynie od założenia profilu do zapisania się na kurs, testy lub ponowny egzamin praktyczny – cała procedura może trwać nawet kilka lub kilkanaście lat, a Twój numer PKK niezmiennie zachowuje swoje znaczenie.

Przerwane prawo jazdy: co dalej?

Nasilający się stres lub trudności w zdaniu testów bądź egzaminu praktycznego mogą skutecznie zredukować początkowy entuzjazm, towarzyszący decyzji o zapisaniu się na kurs. Kontynuacja szkolenia w celu uzyskania prawa jazdy po latach nie tylko jest możliwa, ale w wielu przypadkach kończy się sukcesem. Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, kandydat na kierowcę, który ukończył szkolenie po 1 lipca 1998 roku, nie musi odnawiać kursu, ponieważ jest on ważny bezterminowo.

Masz za sobą przerwane starania o prawo jazdy i nie wiesz, co dalej? Jeśli jesteś po całym szkoleniu, jedyne co musisz zrobić, to utworzenie profilu kierowcy z numerem PKK i zapisanie się na ponowny egzamin w wybranym przez siebie wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego. Jeśli Twój rozbrat z kierownicą trwał długi czas, np. kilka lat, warto się dodatkowo doszkolić.

Jak długo ważne są testy na prawo jazdy?

Jeśli Twoje starania o uzyskanie uprawnień zostały przerwane przez negatywny wynik egzaminu praktycznego, ale masz zaliczoną część teoretyczną, jej ponowne zdawanie prawdopodobnie nie będzie potrzebne. Dlaczego prawdopodobnie? To, jak długo są ważne testy na prawo jazdy, zależy od daty ich zdania. Jeśli należysz do osób, które wynik pozytywny otrzymały po 1 sierpnia 2014, nie musisz przejmować się żadnym limitem czasu, gdyż zaliczona teoria ma w Twoim przypadku ważność bezterminową. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij post