Pasja do jazdy na motorze gwarantuje moc wrażeń, które na zawsze zostają w pamięci. Komfortowe podróżowanie po Polsce i Europie w przypadku jazdy motocyklem nabiera nowego wymiaru, dając urzekające poczucie wolności. Zanim jednak zasiądziemy za kierownicą wymagającej maszyny, należy zdobyć praktyczne umiejętności jazdy w różnych warunkach poświadczone odpowiednimi uprawnieniami. Które prawo jazdy pozwala na poruszanie się jednośladem? Jakie rodzaje prawa jazdy na motocykl widnieją w prawie o ruchu drogowym?
Czy na każdy motocykl wymagane jest prawo jazdy kat A?
Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie, czy prawo jazdy A będzie absolutnie niezbędne do poruszania się dowolnym jednośladem. Chociaż szkolenie w ośrodku kierowców motocykli zalecamy każdemu, kto chce spróbować swoich sił na motorze, to jednak przepisy nie zawsze zobowiązują do posiadania odrębnego prawa jazdy. Jeśli posiadasz już prawo jazdy kategorii B, na podstawie tego dokumentu możesz poruszać się niektórymi rodzajami motocykli. Od momentu jego uzyskania musi natomiast minąć przynajmniej 3 lata, aby kierowca mógł prowadzić również skutery i motocykle o określonej pojemności skokowej silnika. Prawo jazdy kat A nie będzie wymagane, jeśli motocykl spełni następujące kryteria: pojemność poniżej 124 cm3, moc nieprzekraczająca 11 kW i stosunek mocy do masy pojazdu maksymalnie 0,1 kW/kg.
Niezależnie od profilu kandydata na kierowcę motocykla, powyższe wymogi nie mają zastosowania na terenie prywatnym oraz w przypadku organizacji zawodów motocyklowych na specjalnie przygotowanych torach. Widać zatem, że prawo jazdy A nie zawsze będzie wymogiem koniecznym dla osób, pragnących zaznać przyjemności z jazdy na jednośladzie. Jednak szkolenie w ośrodku kierowców i zdanie egzaminu na prawo jazdy A otwiera drzwi do maszyn o znacznie większej mocy, które pozwolą pokonać o wiele większe dystanse.
Prawo jazdy A – jak je uzyskać?
Kategoria A doczekała się nowych regulacji w 2013 roku, kiedy to wprowadzono kilka rodzajów prawa jazdy, uzależnionych od profilu kandydata na kierowcę. Wcześniejszą kartę motorowerową zastąpiła kategoria AM; powstało również prawo jazdy kategorii A2, sprawdzające się w przypadku użytkowników motocykli o mocy nieprzekraczającej 35 kW. Warto wiedzieć, że prawo jazdy kat A (zarówno AM, jak i prawo jazdy kategorii A2) zawiera bardziej restrykcyjne wymagania niż powszechna kategoria B. O prawo jazdy A można się ubiegać po ukończeniu 24 lat. Jedynym odstępstwem od tej reguły pozostaje sytuacja, gdy kursant posiada już prawo jazdy kategorii A2 od co najmniej dwóch lat. Wówczas pełna kategoria A staje się dla niego dostępna już po ukończeniu 20. roku życia.
Proces uzyskiwania prawa jazdy rozpoczynamy od wypełnienia oficjalnego wniosku i wygenerowania dokumentu, jakim jest PKK – Profil Kandydata na Kierowcę. Prawo jazdy A wiąże się także z koniecznością przejścia badań lekarskich i otrzymania zaświadczenia od lekarza orzecznika.
Jeśli Twoim celem jest uzyskanie prawa jazdy kategorii AM, do wniosku musisz dołączyć zgodę rodziców (jeśli jesteś osobą niepełnoletnią). Kategoria AM jest bowiem dostępna dla obywateli, którzy ukończyli 14 lat. Kategoria A 1 otwiera swoje możliwości przed osobami w wieku co najmniej 16 lat. Tymczasem prawo jazdy kategorii A2 będą mogły otrzymać osoby pełnoletnie. Jak w tym wszystkim plasuje się prawo jazdy kat A, dające nieograniczone możliwości jazdy na dowolnym typie motocykli? Kompletne prawo jazdy A przysługuje właśnie osobom powyżej 24. roku życia, jeśli nie zdobyły one wcześniej uprawnień w kategorii A2. Co ważne, odbycie kursu i zapisanie się na egzamin może nastąpić nawet 3 miesiące wcześniej przed ukończeniem wymaganego wieku.
Do czego służy prawo jazdy A1?
Szkolenie w ośrodku kierowców i egzamin na prawo jazdy kategorii A1 mogą przejść osoby powyżej 16. roku życia, które chcą prowadzić motocykl o maksymalnej pojemności 125 cm3. Prawo jazdy A1 zezwala także na ciągnięcie przyczepy, jednak jej waga nie może przekroczyć masy własnej pojazdu lub 100 kg. W zakresie kategorii A1 znajdują się także motocykle objęte kategorią AM.
Czym jest prawo jazdy kategorii A2?
Osoby, które ukończyły 18. rok życia, mogą uzyskać uprawnienia na motocykl od razu w kategorii A2. Prawo jazdy kategorii A2 uprawnia do prowadzenia motocykla o mocy maksymalnej 35 kW, lub motocykla trójkołowego o mocy do 15 kW. Cennik na kurs kat. A 2 pozostaje atrakcyjnym kompromisem między możliwościami jazdy a kwestiami budżetowymi, co dla młodych kierowców ma niemałe znaczenie. Prawo jazdy kategorii A2 polegamy również z tego względu, iż jego posiadanie znacznie przyspieszy uzyskanie pełnego zakresu uprawnień motocyklowych. Jeśli zdasz prawo jazdy kategorii A2 w wieku 18 lat, do egzaminu na prawo jazdy A będziesz mógł przystąpić już po ukończeniu 20. roku życia.
Dla kogo jest prawo jazdy AM?
Pierwsze szlify motocyklowe mogą zdobywać osoby już w wieku 14 lat, korzystając z uprawnień uwzględnionych w prawie jazdy kategorii AM. Prawo jazdy AM obowiązuje w praktyce do 18. roku życia, gdyż w chwili osiągnięcia pełnoletności dokumentem uprawniającym do poruszania się pojazdami AM staje się dowód osobisty. Osoby zdające egzamin AM będą mogły poruszać się po drogach publicznych jednośladami o pojemności skokowej do 50 cm3, rozwijających maksymalną prędkość 45 km/h. Ciekawostką pozostaje fakt, że kategoria AM nie dotyczy wyłącznie motocykli. Jej zakresem zostały objęte także pojazdy czterokołowe o masie poniżej 350 kg.
Kategoria A – profesjonalne szkolenie w ośrodku kierowców
Prawo jazdy na motor otwiera liczne możliwości kreatywnego spędzania wolnego czasu. Zakup jednośladu dla wielu stał się zarzewiem nowej, ekscytującej pasji, która trwa przez całe życie. W ośrodku szkoleniowym L-express proponujemy kompletne kursy obejmujące tematykę dowolnej kategorii. Cennik na kurs kat. A obejmuje komplet zajęć teoretycznych i praktycznych, na które warto zarezerwować sobie około 30 dni. Szkolenie w ośrodku kierowców daje gruntowną wiedzę niezbędną do uzyskania uprawnień, oraz umiejętności praktyczne wspierające rozwój bezpiecznych nawyków jazdy.