fbpx

Lusterka samochodowe. Wyjaśniamy jak je ustawić i czym jest martwe pole

Odpowiednie przygotowanie do jazdy to nie tylko ważny element każdego egzaminu praktycznego, ale przede wszystkim jeden z kluczowych warunków bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Jeśli zastanawiasz się, jak ustawić lusterka w samochodzie, chcesz wiedzieć, czym jest martwe pole i jak korzystać z czujników samochodowych, ostrzegających o obiektach pojawiających się w niewidocznych dla oka punktach, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Sprawdź nasz poradnik!

Lusterka samochodowe – podstawowe informacje

Stosowanie przez producentów coraz bardziej zaawansowanych technologii, takich jak np. czujniki martwego pola, nie zwalnia kierowców z zachowania ostrożności na drogach. Elementami wyposażenia pojazdu, które mają pomóc w obserwacji sytuacji wokół auta, są lusterka samochodowe. Zanim przejdziemy do praktycznych wskazówek, dotyczących tego, jak prawidłowo je ustawić, by widzieć jak najwięcej punktów po bokach oraz z tyłu auta, warto poświęcić kilka słów im samym.

W samochodzie znajdują się 3 takie elementy: dwa na bokach pojazdu oraz jedno w kabinie. Ich asferyczna konstrukcja oraz specjalnie wyprofilowany kształt mają ułatwiać obserwację drogi, oraz do minimum ograniczać martwe pola, czyli punkty, które pozostają niewidoczne, nawet gdy optymalnie ustawisz każde lusterko samochodowe

Prawidłowe ustawienie lusterek bocznych w samochodzie

Przejdźmy już do meritum, a więc do odpowiedzi na pytanie o to, jak ustawić szkła, by prawidłowo odbijały obraz za pojazdem. Znajdujący się po lewej stronie kierowcy element, często określany jako lusterko martwego pola powinien ukazywać lewy bok samochodu oraz drugi pas ruchu. Analogicznie sytuacja wygląda z prawej strony, przy czym warto pamiętać o zasadzie:

  • 1/3 obrazu – bok pojazdu,
  • 2/3 obrazu – przestrzeń obok auta.

W wielu nowoczesnych samochodach są fabrycznie montowane specjalne czujniki, monitorujące każdy martwy punkt. Właściciele starszych aut, mogą natomiast takie akcesoria dokupić. Na pewno warto wyposażyć się w każde rozwiązanie zwiększające bezpieczeństwo, pamiętając jednak, że nawet najnowocześniejsza technologia nie zwalnia z zachowania szczególnej ostrożności.

Jak ustawić lusterko wsteczne w samochodzie?

Równie ważna jest obserwacja przestrzeni za pojazdem, która pozwala ocenić częstotliwość ruchu, prędkość oraz odległość jadących za nami samochodów. W dobie czujników wiedza, jak ustawić lusterko wsteczne, nadal pozostaje niezbędna! Kluczowe jest to, by było w nim widać całą tylną szybę auta. Pamiętaj, że żaden punkt nie powinien przesłaniać pola widzenia w wewnętrznym lustrze, dlatego musisz zadbać o to, by na tylnej samochodowej półce nie zalegały przedmioty, utrudniające obserwację drogi w trakcie jazdy.

Martwe pole – czy da się je wyeliminować?

Wspomniane wcześniej czujniki mogą znacznie ułatwić kierowanie samochodem, jednak pamiętaj, że technologia również potrafi być zawodna. Z całą pewnością nic nie zastąpi Twojej uwagi, a ostrożność oraz wiedza na temat tego, jak ustawić lusterka samochodowe, by zmniejszyć ryzyko martwego pola, to Twój najlepszy oręż w walce z potencjalnymi niebezpieczeństwami na jezdni. Pamiętaj również, że widoczność punktów na drodze oraz czas reakcji mają bezpośredni związek z prędkością jazdy.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij post