fbpx

Ile kosztuje obecnie prawo jazdy?

Posiadanie uprawnień do kierowania samochodem osobowym otwiera szereg nowych możliwości. Dla wielu osób prawo jazdy stanowi synonim wejścia w dorosłość, dlatego na kurs zapisują się one często jeszcze przed ukończeniem 18. roku życia. Przed podjęciem takiej decyzji warto sprawdzić, jaki jest koszt szkolenia w 2023 roku i od czego zależy cena za naukę. Dowiedz się wszystkiego, co trzeba wiedzieć na temat wydatków związanych z przygotowaniem oraz egzaminem i sprawdź, w których miastach uzyskanie „prawka” jest najtańsze, a gdzie trzeba zapłacić najwięcej.

Ceny egzaminów na prawo jazdy w Polsce

Od 1 stycznia 2022 w Polsce zmieniły się ceny egzaminów prawa jazdy. Warto o tym pamiętać, ponieważ opłata egzaminacyjna jest obowiązkowa dla każdego, kto ubiega się o uprawnienia do kierowania pojazdami. Za podejście do teorii trzeba obecnie zapłacić 50 zł, natomiast cena egzaminu na prawo jazdy w części praktycznej uzależniona jest od kategorii i wynosi odpowiednio:

  • w przypadku kategorii B – 200 zł,
  • na kategorie B1, C1, D1 oraz T – również 200 zł,
  • 250 zł na kategorie C, D oraz B+E.

Opłatę egzaminacyjną można uiścić w kasie wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego lub przelewem, a także przez platformę info-car.pl. Gdy kandydat na kierowcę dokonał opłaty za egzamin teoretyczny i praktyczny, a następnie nie zaliczył teorii, płatność za praktykę może zostać zwrócona lub przeksięgowana na kolejny termin. Warto pamiętać, że zwrot przysługuje także za nieobecność, pod warunkiem pisemnego poinformowania o niej WORD-u na co najmniej 2 dni przed terminem.

Osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o specjalne dofinansowanie kursu, a zdając egzamin zapewnionym przez siebie samochodem, dostosowanym do własnych potrzeb, nie ponoszą żadnych opłat za część praktyczną.

Ile kosztuje zdobycie prawa jazdy w 2023 roku?

Od kilku lat obserwujemy wzrost kosztów związanych z ubieganiem się o zdobycie uprawnień do kierowania pojazdami. Wydatki na naukę prawa jazdy rozpoczynają się jeszcze przed rozpoczęciem kursu, z czego uczestnicy szkolenia powinni zdawać sobie sprawę. Choć założenie obowiązkowego Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK) jest bezpłatne, wcześniej trzeba ponieść koszty związane z uzyskaniem dokumentów niezbędnych do jego stworzenia. Mowa przede wszystkim o wykonaniu kompletu zdjęć (ok. 30 zł) oraz badań (ok. 200-250 zł), na których podstawie uprawniony lekarz wydaje orzeczenie o braku przeciwwskazań medycznych do kierowania pojazdami mechanicznymi. Bez niego nie da się rozpocząć nauki w szkole jazdy. Po stronie wydatków należy dodać też kwotę 100,50 zł, stanowiącą opłatę za wydanie prawa jazdy w wydziale komunikacji.

Sumując wydatki związane z uzyskaniem orzeczenia lekarskiego, wykonaniem zdjęć, cenę egzaminu oraz samego szkolenia i pomocy naukowych, które w niektórych szkołach są dodatkowo płatne, okazuje się, że całkowity koszt prawo jazdy kategorii B w 2023 roku może zamknąć się w granicach 3200-4000 zł. Oczywiście pod warunkiem zdania za pierwszym razem i braku dodatkowych opłat egzaminacyjnych lub kupowania kolejnych jazd doszkalających.

Aktualne koszty szkolenia na prawo jazdy

Wiele osób zastanawia się, gdzie najtaniej da się uzyskać dokument uprawniający do kierowania samochodem i od czego zależą kwoty, jakie trzeba wydać na zdobycie „prawka”. Należy pamiętać, że to, ile finalnie zapłacisz za kurs, zależy od kilku czynników. Abstrahując od tego, że najniższe koszty ponoszą ci kursanci, którzy już pierwszy egzamin ukończą z wynikiem pozytywnym, warto zdać sobie sprawę, że na koszt szkolenia na prawo jazdy wpływają m.in.:

  • opinie na temat ośrodka szkolenia – wybierając instruktora, warto kierować się nie tylko cenami, ale przede wszystkim renomą szkoły oraz statystykami zdawalności,
  • atmosfera w szkole oraz udogodnienia, takie jak np. wykłady online czy nauka indywidualna,
  • rodzaj kursu – wiele ośrodków oprócz szkoleń w trybie tradycyjnym, oferuje również przyspieszone kursy na prawo jazdy, co z reguły wiąże się z wyższymi kosztami,
  • umiejscowienie szkoły – paradoksalnie, przygotowanie w dużym mieście, gdzie konkurencja między ośrodkami jest spora, może okazać się tańsze niż w mniejszej miejscowości, w której działają jedna lub dwie szkoły dla kierowców,
  • dodatkowe elementy, np. materiały dydaktyczne czy badania lekarskie wliczone w cenę kursu.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, nauka obejmuje 30 pełnych godzin zajęć praktycznych na placu manewrowanym oraz w mieście, oraz 30 godzin lekcyjnych teorii. Warto pamiętać, że prawo w Polsce pozwala zdawać egzamin samochodem, na którym kursant odbywał szkolenie. Większość szkół oferuje wynajem pojazdu, jednak może się to wiązać z dodatkowymi wydatkami

Cena kursu na prawo jazdy w różnych miastach

Kandydaci do zdobycia uprawnień na kategorię B często zastanawiają się, w którym z największych polskich miast ceny kursów prawa jazdy są najniższe, a gdzie uzyskanie dokumentu jest najdroższe. Głównym czynnikiem warunkującym łączny wydatek, jest oczywiście koszt szkolenia, ponieważ opłaty egzaminacyjne czy uzyskanie zaświadczenia od lekarza wszędzie kosztują tyle samo. Ile wydamy na kurs w takich miastach, jak Warszawa, Wrocław, Kraków czy Łódź i czy w stosunku do tych miast ceny w Poznaniu należy uznać za wysokie?

Po przeanalizowaniu cenników szkół z największych polskich miast okazuje się, że obecnie najmniej za kurs kat. B zapłacimy w Łodzi (średnio 2499 zł, najtaniej – 1799, najdrożej – 3200 zł). Przedział cenowy w krakowskich szkołach wynosi 2699-3899 zł, natomiast jeśli chodzi o kurs prawo jazdy we Wrocławiu, cena kształtuje się na poziomie od 1998 zł do 4200 zł. Najwięcej od lat płaci się w Warszawie – aktualnie najtańsze szkolenie w stolicy kosztuje 2600 zł, najdroższe 4150 zł. 

L-Express – przyjazna atmosfera i przystępne ceny

Jak na tym tle prezentuje się Poznań? W stolicy Wielkopolski średnia cena szkolenia to 3100 zł natomiast górna granica wynosi 3500 zł. Jeśli chcesz szybko i w przyjaznej atmosferze odbyć naukę, już dziś zgłoś się do nas. W L-Express oferujemy szeroki wybór pakietów szkoleniowych, dostosowanych do indywidualnych potrzeb oraz preferencji naszych kursantów. U nas za podstawowy kurs zapłacisz jedynie 2999 zł, a za niewielką dopłatą możesz odbyć wykłady w formie e-learningu. Jeśli zależy Ci na szkoleniu przyspieszonym, wybierz pakiet exclusive, obejmujący zajęcia  praktyczne w ciągu 20 dni. 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij post