Kiedy zapisać się na prawo jazdy na motocykl?

Jazda na motocyklu to czysta przyjemność. Jeśli i Tobie marzą się podróże jednośladem, ale nie masz jeszcze prawa jazdy na motor, przeczytaj poniższy artykuł. Zebraliśmy w nim najważniejsze informacje dotyczące zdobycia prawa jazdy na motocykle.

 

 

Kurs na prawo jazdy motor – jakie warunki trzeba spełnić?

Jest kilka kat. na motocykl uprawniających do jazdy na jednośladzie. Pozwalają one na jazdę na konkretnych rodzajach motocykli. Aby uzyskać stosowne uprawnienia, należy ukończyć określony wiek, przejść kurs na prawo jazdy na motor i zdać odpowiedni egzamin.

Kategoria AM

Najniższą kategorią jest AM, w którą została przekształcona karta motorowerowa obowiązująca do 2013 roku. Aby ubiegać się o uprawnienia AM, wystarczy mieć ukończone 14 lat, uzyskać zgodę rodziców, zapisać się na odpowiedni kurs i zdać egzamin. Prawo jazdy na motor kategorii AM daje możliwość poruszania się jednośladem po drogach publicznych, pod warunkiem, że prędkość maksymalna maszyny nie przekracza 45 km/h, a jego pojemność silnika wynosi maksymalnie 50 ccm.

Kategoria A1

Kolejną kategorią jest A1. To uprawnienia przeznaczone dla osób, które ukończyły 16 lat i mają zgodę rodziców na przystąpienie do kursu i egzaminu. Kierowca posiadający prawko na kat. A1 może legalnie poruszać się po drogach publicznych skuterami i motocyklami, których pojemność skokowa nie przekracza 125 ccm, a moc silnika wynosi do 15 KM (czyli 11 kW). Ważnym parametrem jest też stosunek mocy do masy własnej pojazdu – nie może on przekraczać 0,1 kW/kg.

Kategoria A2

Prawo na motocykl kategorii A2 mogą otrzymać tylko osoby pełnoletnie. Dokument ten uprawnia do prowadzenia motocykli o mocy nieprzekraczającej 47,59 KM, czyli 35 kW i stosunku mocy do masy własnej wynoszącej maksymalnie 0,2 kW/kg. Co istotne, stosunek mocy nie może powstać w wyniku wprowadzenia zmian w pojeździe o mocy przekraczającej dwukrotność mocy tego jednośladu. Posiadający uprawnienia kategorii A2 otrzymują jednocześnie swego rodzaju bonus w postaci możliwości wcześniejszego zdawania egzaminu na kategorię A – mogą podejść do niego wcześniej, bo po 2 latach od uzyskania uprawnień na A2. Przy sprzyjających okolicznościach już 20-latek może więc zdobyć uprawnienia A.

Kategoria A

Prawo jazdy na motocykle kat. A pozwala na prowadzenie motocykli każdego rodzaju, niezależnie od ich mocy czy pojemności silnika. Osoby posiadające uprawnienia na A2 mogą zdawać je po dwóch latach od wydania dokumentu. Pozostałe osoby zainteresowane uzyskaniem uprawnień mogą się o nie ubiegać po ukończeniu 24. roku życia.

Jakie kroki podjąć, by zapisać się na kursy na motocykl?

Aby uzyskać prawko na ścigacza lub inne rodzaje motocykli, należy mieć skończony odpowiedni wiek. Drugim warunkiem jest zapisanie się na kurs. Szkolenie można rozpocząć najwcześniej 3 miesiące przed osiągnięciem wieku wymaganego do uzyskania konkretnego prawa jazdy bądź pozwolenia. Jeśli jednak taką osobą jest uczeń szkoły, której program nauczania obejmuje kursy osób ubiegających się o prawko, okres ten wynosi 12 miesięcy.

Kurs na prawo jazdy motor trwa w sumie 50 godzin, z czego 20 godzin obejmują praktyki, czyli jazda po placu manewrowym i mieście. Pozostały czas, czyli 30 godzin, to natomiast nauka teorii. Kurs teoretyczny kończy się egzaminem wewnętrznym w szkole jazdy i dopiero po jego zdaniu kursant może rozpocząć jazdy. Te także kończą się wewnętrznym egzaminem. Jego ukończenie upoważnia do przystąpienia do egzaminu państwowego, którego zdanie skutkuje uzyskaniem prawa jazdy.

Motocykl prawo jazdy – czy jest konieczne?

Wydawałoby się, że poruszanie się po drodze pojazdem silnikowym zawsze wymaga posiadania stosownego prawa jazdy. Prawo zezwala jednak na jazdę na motocyklu nawet wtedy, gdy nie ma się prawa jazdy kategorii A. Można to jednak zrobić jedynie w określonych przypadkach. Pierwszy dotyczy motorowerów, czyli dwu- lub trzykołowych pojazdów z silnikiem spalinowym o pojemności nie większej niż 50 cm3 oraz maksymalnej mocy 4 kW. Maszyny mają też ograniczoną maksymalną prędkość, jaką mogą osiągnąć – wynosi ona 45 km/h. Skutery i motorowery można prowadzić bez prawa jazdy kategorii AM, A1, A2 lub A, pod warunkiem ukończenia 18 lat.

Bez prawa jazdy na motocykle można też poruszać się jednośladem o dowolnej pojemności silnika na terenie prywatnym, za zgodą właściciela posesji. Zasada ta dotyczy również torów wyścigowych, pod warunkiem, że regulamin obiektu umożliwia taką jazdę. Wielu zawodników nie ma prawa jazdy na motor, a mimo to uczestniczą w zawodach. Zdarza się, że decydują się na przystąpienie do kursu i egzaminu dopiero po pewnym czasie.

Od 24 sierpnia 2014 roku wprowadzono nowelizację przepisów o ruchu drogowym, która umożliwia poruszanie się motocyklem o pojemności do 125 ccm przez osoby posiadające prawo jazdy kategorii B dłużej niż trzy lata. To zatem trzeci przypadek, gdy można poruszać się na jednośladzie bez posiadania prawka kat. A. Przepis ten umożliwia jazdę motocyklem z silnikiem 125 cm3, o maksymalnej mocy 15 KM. Ponadto stosunek mocy do masy nie może być większy niż 0,1 kW/kg.

Jazda na motocyklu a bezpieczeństwo

Zarówno jazda z prawem jazdy, jak i bez stosownego dokumentu, nie zwalnia motocyklisty z obowiązku zachowania bezpieczeństwa na drodze. Przede wszystkim każdy kierowca musi nosić kask. To podstawowa ochrona każdego motocyklisty. Jazda w kasku jest obowiązkowa, a brak takiej ochrony głowy skutkuje nałożeniem mandatu. W celu zwiększenia własnego bezpieczeństwa na drodze warto regularnie robić postoje. W czasie przerwy od jazdy można zrobić np. kilka ćwiczeń. To szczególnie przydatne w nocy. Dzięki ćwiczeniom wzrośnie ciśnienie krwi, co pozwoli się rozbudzić i łatwiej ruszyć w dalszą drogę. Istotne jest też systematyczne czyszczenie wizjera z insektów w trasie, gdyż ich obecność na szybce może zasłaniać pole widzenia.

W czasie jazdy motocyklem w nocy można spotkać wielu kierowców busów bądź tirów. Motocykliści mogą łatwo znaleźć się w martwym polu lusterek tych pojazdów. Gdy ciężarówka czy bus wyprzedza motocyklistę, warto dać sygnał kierowcy owego pojazdu, gdy koniec samochodu, np. naczepy, minie motocyklistę. Najlepiej błysnąć światłami drogowymi na znak, że kierowca samochodu ciężarowego może już zjechać na prawy pas.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij post