fbpx

Jazda bez prawa jazdy – co grozi i jaką karę można dostać?

Jeszcze do niedawna sankcje za prowadzenie pojazdu bez uprawnień bardziej śmieszyły, niż odstraszały potencjalnych piratów drogowych. Zaostrzenie przepisów spowodowało jednak, że kara za jazdę bez prawa jazdy jest dziś znacznie bardziej dotkliwa niż kilka lat temu. Sprawdź, czym można jeździć bez „prawka”, co grozi za brak ważnego dokumentu oraz ile aktualnie wynoszą mandaty. Poznaj również konsekwencje grożące recydywistom i kierowcom, którzy bez uprawnień spowodują wypadek.

Czym można jeździć bez prawa jazdy?

Zacznijmy od odpowiedzi na pytanie nurtujące wiele osób nieposiadających uprawnień do kierowania pojazdami najpopularniejszej kategorii „B”. Jak się okazuje, pozwala ona prowadzić nie tylko samochody osobowe, ale także, np. motocykl lub ciągnik rolniczy. Zastanawiasz się, czym można jeździć bez prawa jazdy? W Polsce „na dowód osobisty” legalnie pojedziesz:

  • rowerem,
  • wózkiem rowerowym,
  • pojazdem zaprzęgowym,
  • motorowerem – dotyczy wyłącznie osób urodzonych przed 19 stycznia 1995 roku.

Co grozi za brak prawa jazdy​? Surowsze kary dla kierujących bez uprawnień

Jeszcze do końca 2021 roku sankcje za jeżdzenie bez „prawka” były w naszym kraju zaskakująco łagodne. Osoby, które kierowały pojazdami, mając nieodpowiednie uprawnienia, narażały się na karę w wysokości do 300 zł, natomiast mandat za brak prawa jazdy w ogóle wynosił nie więcej niż 500 zł. Sytuacja diametralnie zmieniła się w styczniu 2022 – obecnie za prowadzenie bez uprawnień na kategorię B grozi już wielokrotnie wyższa sankcja. Najniższa grzywna ustalona została na poziomie 1500 zł, jednak maksymalna kara może wynieść nawet 30 000 zł.

Mandat za brak uprawnień, a punkty karne

To jednak nie wszystko. Oprócz wysokiego mandatu kierowanie bez uprawnień każdorazowo wiąże się z orzeczeniem przez sąd czasowego zakazu prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, który w zależności od sytuacji może wynieść od 6 miesięcy do 3 lat. Wielu kierowców zastanawia się również, czy można jeździć pomimo braku prawa do prowadzenia auta i nie otrzymać za to punktów karnych. Oczywiście, że tak – nie da się bowiem naliczyć punktów osobie, która nie ma uprawnień. Poza tym każdy taki przypadek automatycznie wiąże się z zakazem prowadzenia pojazdów, więc taka dodatkowa kara byłaby kompletnie bezcelowa.

Spowodowanie wypadku bez prawa jazdy – jaka kara?

Warto wyraźnie zaznaczyć, że powyższe konsekwencje grożą kierowcom, którzy zdecydują się jeździć bez ważnego dokumentu i „wpadną” przypadkowo podczas policyjnej kontroli. Z poważniejszymi karami trzeba będzie się liczyć, gdy osoba prowadząca bez uprawnień spowoduje kolizję bądź wypadek drogowy. Co grozi za jazdę bez prawa jazdy w takiej sytuacji? Jeśli następstwem wypadku będzie śmierć innej osoby, sprawca nie tylko otrzyma mandat, ale może również zostać skazany na karę od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

Kara za jazdę po zatrzymaniu prawa jazdy – co Ci grozi?

Osobnym przypadkiem jest recydywa. Stanowi ją kierowanie autem pomimo wcześniejszego zatrzymania uprawnień – np. za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 50 km/h. Grozi za to wydłużenie okresu zawieszenia uprawnień o kolejne 3 miesiące. Jeśli pomimo tego kierowca nadal nie przestrzega nałożonej na niego kary, naraża się na całkowitą utratę prawa do prowadzenia pojazdów.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij post