Prawo jazdy na motocykl – wszystko co potrzebujesz wiedzieć!

Nauka jazdy motocyklem kończy się egzaminem. Wiąże się z tym pewien stres, ale bez obaw! Poniżej zebraliśmy odpowiedzi na pytania, które najczęściej trapią przyszłych motocyklistów.

Jak przygotować się do egzaminu?

Przygotowaniem do egzaminu jest oczywiście kurs, przez który musimy przejść. Załóżmy jednak, że jest on za nami. Przygotowując się do jazdy egzaminacyjnej, musimy pamiętać o zabraniu ze sobą dowodu osobistego lub paszportu. Na tej podstawie zostanie potwierdzona nasza tożsamość. Pamiętajmy także o rękawicach (koniecznie zakrywających całe dłonie), długich spodniach i kurtce. Przepis wskazuje, że kurtka musi być zapinana na suwak, guziki lub zatrzaski. Zobowiązani jesteśmy również do założenia butów na płaskiej podeszwie, najlepiej takich, które chronią nasze kostki. Ośrodek egzaminowania zapewnia kask i ochraniacze. Jest możliwe skorzystanie z własnego kasku. Wówczas egzaminator wyposaży go w urządzenie zapewniające łączność.

O co zapyta nas egzaminator?

Zanim ruszymy, egzaminator sprawdzi naszą wiedzę na temat obsługi jednośladu. Spokojnie, nikt nie będzie kazał nam fizycznie sprawdzać np. poziomów poszczególnych płynów. Wystarczy, że będziemy potrafili opowiedzieć o tym, jak wyglądają związane z tym czynności. Musimy wiedzieć, w jaki sposób sprawdzamy poziom oleju, płynu chłodzącego, płynu hamulcowego, oraz działanie sygnału dźwiękowego. Druga grupa zagadnień dotyczy sprawdzenia oświetlenia zewnętrznego (świateł mijania, drogowych, hamowania, awaryjnych lub kierunkowskazów). Czas na opowiedzenie na temat dwóch wylosowanych zagadnień wynosi 5 minut. Niezależnie od zestawu wylosowanych zagadnień musimy zwrócić uwagę na stan zestawu napędowego, czyli po prostu stanu łańcucha i jego luzu. Przed rozpoczęciem jazdy należy powiedzieć o konieczności sprawdzenia zestawu napędowego. Robimy to nawet wtedy, gdy egzaminator o to nie zapyta.

Jak długo trwa egzamin praktyczny?

Teoria zdana, manewry na placu zaliczone, pora ruszyć w miasto. Skoro udało się nam dotrzeć do tego momentu, możemy się nieco rozluźnić. Przed nami jazda w ruchu ulicznym, a więc najważniejsza część egzaminu. Stres, który nas czeka, potrwa około 25 minut. Oczywiście może być krócej i to wcale nie dlatego, że popełnimy błąd, który wymusi zakończenie egzaminu. Egzaminatorzy są zdania, że w praktyce niejednokrotnie zdarza się, że całość egzaminu (a więc wliczając czas spędzony na placu) nie przekracza 30 minut. Kursant i egzaminator krążą często po najbliższej okolicy, a dalsze „wycieczki” należą do rzadkości. Po powrocie na plac zazwyczaj okazuje się, że w ruchu miejskim motocykl pokonał zaledwie kilka kilometrów. Warto pamiętać o tym, że jednocześnie nie istnieje górna granica czasu, jaki może trwać egzamin. 


Czy egzamin można zdawać na swoim motocyklu?

Mówiąc najkrócej – tak, jest to możliwe. Wymaga to jednak trochę sporo zachodu oraz wiąże się z poniesieniem pewnych nakładów finansowych. Taki motocykl musi odpowiadać kryteriom stawianym maszynom egzaminacyjnym (moc, pojemność, gabaryty itp.), musi także przejść dodatkowe badanie techniczne. Szkoły wyrażają zgodę na przeprowadzenie egzaminu na tym samym motocyklu, który towarzyszył kursantowi podczas jazd z egzaminatorem. Jeśli w naszym przypadku miała miejsce np. nauka jazdy na automacie, w praktyce nic nie stoi na przeszkodzie, by taki sam (bądź ten sam) motocykl towarzyszył nam w trakcie egzaminu. Nauka jazdy na motorze może po części odbywać się na Twoich zasadach.

Czy istnieją konkretne trasy egzaminacyjne?

Nie, wytyczone odgórnie trasy nie istnieją. Taka praktyka istniała dawniej, jednak dziś nie stosuje się trasy wybranej spośród kilku odgórnie wytyczonych. Zasada ta nie dotyczy egzaminu na kategorię AM – tu kursant i egzaminator poruszają się po umówionej trasie.. Kategoria AM zastąpiła kartę motorowerową. Można ubiegać się o nią po ukończeniu 14. roku życia.

Co z kursem pierwszej pomocy?

Pierwsza pomoc, prawo jazdy – te kwestie zawsze powinny iść w parze. Każdy kandydat na motocyklistę musi przejść kurs pierwszej pomocy. W świetle przepisów z tego obowiązku nie jest zwolniony nikt, nawet osoba będąca wykwalifikowanym ratownikiem medycznym. Zajęcia dotyczące udzielania pomocy poszkodowanym odbywają się w ramach kursu na prawo jazdy. Powinny być one przeprowadzane przez osobę posiadającą specjalne uprawnienia.

Czy mogę jeździć po drogach po zdaniu egzaminu, ale przed odbiorem dokumentów?

Moment zaliczenia egzaminu nie jest tożsamy z otrzymaniem uprawnień. Uprawnienia przysługują nam dopiero wtedy, gdy odbierzemy dokument. Nadanie uprawnień to decyzja urzędnika podejmowana w imieniu starosty. Na jej podstawie w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych wyrobione zostanie nasze prawo jazdy, które następnie odbierzemy w naszym urzędzie. Teoretycznie moglibyśmy jeździć naszym motocyklem przed odbiorem prawa jazdy, ale tylko wtedy, gdybyśmy wiedzieli, że decyzja w sprawie naszych uprawnień do kierowania motocyklem już zapadła. W praktyce niestety nie mamy dostępu do takiej wiedzy, więc gra nie jest warta ryzyka. Należy bowiem pamiętać, że jazda bez uprawnień (w okresie pomiędzy zdanym egzaminem a nadaniem uprawnień) niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje. W przypadku spowodowania wypadku, będziemy zmuszeni do pokrycia kosztów napraw z własnej kieszeni. Ubezpieczyciel oczywiście pokryje koszty, ale możemy być pewni, że zwróci się do nas z żądaniem opłacenia rachunku, który z naszego powodu otrzymał. Prawo będzie stało po jego stronie, bowiem w chwili zdarzenia nie posiadaliśmy jeszcze uprawnień. Fakt, że zdaliśmy egzamin nie będzie żadną okolicznością łagodzącą.

Zakończyłem wymagany kurs, ale nie czuję się gotowy. Co robić?

Jeśli pomimo ukończenia kursu nie czujesz się na siłach, by przystąpić do egzaminu, powiedz o tym swojemu egzaminatorowi. Doszkalanie kierowców jest zjawiskiem powszechnym. Kilka dodatkowych godzin z pewnością pomoże Ci nabrać pewności siebie. Terminy kursów na prawo jazdy są sprawą do uzgodnienia. Jeśli masz chwilę zwątpienia i zastanawiasz się, czy cały ten trud jest wart zachodu, pomyśl że już tylko kilka kroków dzieli Cię od chwili, gdy wreszcie wsiądziesz na swój motor i pojedziesz gdzie tylko oczy Cię poniosą!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij post